Daugiametės daržovės dažniau auginamos gėlynuose, kaip dekoratyvūs augalai, nei darže. Bet jos reikalauja mažai priežiūros ir kelerius metus mus džiugins gausiu derliumi. Nors rabarbarai ir artišokai reikalauja sode bent vieno kvadratinio metro, bet savo grožiu tikrai sodo neužgoš. Tačiau yra ir mažesnių daugiamečių daržovių, kurios tikrai daug vietos nepareikalaus.
Rabarbaras
Rabarbarai - tai daug vitaminų turintis augalas, kuris tikra puošmena mūsų soduose. Maistui dažniausiai vartojami tik lapo kotai, kurie yra labai rūgštūs. Rabarbarai užauga iki 150 cm, turi didelius lapus, o žiedyną suformuoja birželio mėnesyje. Tai daugiametis augalas.
Poreikiai: labiausiai rabarbarai mėgsta maistingą, giliai įdirbtą dirvą. Dirvoje turi būti pakankamai drėgmės, todėl esant sausiems orams reikia gausiai laistyti.
Auginimas: Rabarbarai dauginami vegetatyviniu būdu kero dalimis, juos atskiriant. Kero dalis turi būti bent su vienu gerai įsivysčiusiu pumpuru. Sodinama kovo-balandžio mėnesį 100 x 100 cm atstumu. Prieš sodinant žemę gerai patręškite, nes tai augalas, kuris iš žemės suvalgo visas medžiagas.
Derlius: nuimant derlių lapus reikia nusukti arba išrauti, o ne nupjauti. Toje vietoje, kur ištrauksite lapą, išaugs naujas. Iš lapo kotų galima virti kompotą, uogienę, džiovinti. Taip pat puikiai tinka valgyti šviežius su cukrumi.
Rūgštynės
Rūgštynės – kaip ir rabarbarai priklauso rūgtinių šeimai. Tik priešingai nei rabarbarai užauga daug mažesnės, labiau panašios į špinatus. Birželio pabaigoje suformuoja žiedynus. Tai taip pat daugiametis augalas, kuris toje pačioje vietoje gali augti kelis metus. Užauga iki 30 cm aukščio lapeliai, o žiedynai - daug aukštesni. Maisto vartojimui labiausiai tinka švieži, neperaugę lapeliai.
Poreikiai: Tinka kiekviena humusinga ir drėgna sodo žemė. Rūgštynės gerai auga ir pusiau pavėsyje.
Auginimas: Augalas auga kerais ir subrandina sėklas. Geriausia augalą dauginti kerais, tuomet derlius bus greitesnis. Sėti patartina nuo ankstyvo pavasario iki rudens, o skinti derlių - kai augalas peržiemoja. Tarp eilių reikia palikti apie 20 cm atstumą.
Derlius: Maistui naudojami tik jauni lapeliai. Jie vartojami salotoms, sriuboms, šaltibarščiams gardinti. Tinka konservavimui.
Krienai
Krienai auginami dėl tik jiems būdingo skonio ir yra paplitę visame pasaulyje. Tai daugiametis žolinis augalas, formuojantis storus pailgus šakniavaisius, kurie ir yra vartojami maistui.
Poreikiai: Krienai puikiai pakelia šalnas ir augti gali bet kur, kur yra drėgna ir humusinga dirva. Krienai atželia iš mažiausios šaknies, todėl jei labai užleisite, jį išnaikinti bus sunku.
Auginimas: Krienai dauginami vegetatyviniu būdu ataugomis. Rudenį nuo šaknies nuimkite apie 30 cm ataugą ir ją nuvalykite sausu skudurėliu, pašalinti kitas šakneles. Taip paruoštus ūglius reikia laikyti vėsiai – rūsyje arba įkasus į žemę. Kovo pabaigoje pasodinti. Užkasta šaknis turi būti 3 cm gylyje.
Derlius: derlius nuimamas vėlai rudenį, tuomet kai augalo lapai labai apvysta. Pirmasis derlius imamas antraisiais metais po pasodinimo. Maistui vartojamos tik augalo šaknys. Dalį šaknų reikia nupjauti, o dalį palikti, kad ir kitais metais augalas duotų derlių.
Artišokas
Artišokas - tai graižažiedžių šeimos augalas. Labiau paplitęs šiltesnio klimato vietoje, bet jei augalą pridengsite, jis lengvai peržiemos ir pas mus. Jei augalas augs pakankamai šiltoje vietoje, jūsų sodą papuoš net iki 2 m aukščio krūmu.
Poreikiai: Artišokams reikia maistingos, humusingos ir giliai įdirbtos dirvos. Auga gerai nuo vėjo apsaugotoje ir šiltoje vietoje. Dirvą reikia patręšti, kad nepristigtų maisto atsargų.
Auginimas: Sėjinukai sėjami kovo mėnesį ir auginami namuose. Praėjus šalnoms, gegužės mėnesį, perkeliami į nuolatinę augimo vietą. Dažniausiai obelims sužydėjus užklumpa netikėtos šalnos, todėl pridenkite, kad išvengtumėte augaliukų nušalimo. Žiemos metui augalą reikia nupjauti ir pridengti.
Derlius: Maistui vartojami augalo pumpurai, kurie susiformuoja rugpjūčio-rugsėjo mėnesį. Pumpurai skinami, kol jie tampa violetinės spalvos.