Sodas ir daržas | Rankdarbiai | Šeima ir laisvalaikis |
|
LelijosLelija - viena gražiausių sodo gėlių, kuri priskiriama daugiametėms svogūninėms žolėms. Lelijų rūšių yra įvairiausių, kurios skiriasi savo ūgiu ir žiedų įvairove. Gentyje yra apie 110 rūšių, kurios viena kitai nenusileidžia savo grožiu. Jų žiedų grožis hipnotizuoja kiekvieną, todėl gausiai auginama soduose, vazonuose.
Lelijų auginimas ir priežiūra Lelijų rūšys: Baltoji lelija (Lilium candidum) Baltoji lelija turi ir religinės reikšmės – simbolizuoja gailestingumą, tyrumą ir nekaltumą. Užauga iki 100 cm aukščio. Žiedai balti, piltuvėlio pavidalo, stipriai kvepiantys. Ant vieno žiedkočio paprastai būna nuo 5 iki 20 žiedų. Lapai pailgi, smailėjantys. Augalas vienastiebis. Formozinė lelija (Lilium formosanum) Užauga iki 70-200 cm aukščio. Žiedai balti su rausva išorine puse, labai skaniai kvepiantys. Žemaūgės veislės tinka auginti alpinariumams ir vazonuose. Žiemoja tik pridengta. Lengvai dauginama sėklomis. Lengvai pražydinama žiemos metu. Henrio lelija (Lilium henryi) Žiedai riečiasi į vidų, žiedlapiai siauri, todėl pats žiedas neatrodo toks masyvus. Žiedai nusvirę į žemės pusę ir dažniausiai oranžinių ir gelsvų atspalvių. Aukštaūgės gali užaugti iki 2merų aukščio, todėl jei susodinsite per retai, stiebas pasvirs į šoną. Karališkoji lelija (Lilium regale) Žiedai panašūs į formozinę leliją, tačiau jie daug didesni ir stambesni. Labai puošnūs ir kvapnūs, todėl atrodo labai prabangiai. Romoje ši lelija buvo laikoma prabangos gėlė. Užauga 80-150 cm. Stiebas labai gausiai lapuotas. Žiemą karališkąją leliją reikia pridengti. Dauginama vegetatyviškai ir sėklomis. Miškinė lelija (Lilium martagon) Koto viršuje įšsidėstę smulkūs žiedai, kurie nulinkę į žemę. Žiedlapiai riečiasi į išorę, išmarginti taškučiais. Stiebas užauga 90-150 cm aukščio. Paplitusi Pietų Europoje, kur ji auga savaime. Raudonoji lelija (Lilium bulbiferum) Labiausiai auginama mūsų kraštuose, nes puikiai atlaiko žiemas. Raudonoji lelija turi vidutinio stambumo žiedus ir yra ryškiai oranžinės ir raudonos spalvos. Žiedlapiai pasipuošia smulkiomis strazdanomis. Žydi birželio – liepos mėnesyje. Vienas raudonosios lelijos stiebas sukrauna po vieną žiedą. Kitos veislės turi kekinį žiedyną. Užauga 60-80 cm aukščio. Siauralapė lelija (Lilium tenuifolium) Koto viršuje susidaręs labai elegantiškas žiedynas, pavieniui pasiskirstę žiedai, reti ir siauri lapai. Stiebas plonas, apaugęs smulkiais siaurais lapais. Lelijų žiedai smulkūs, sodrios oranžinės spalvos žiedlapiai riečiasi į išorę ir yra siauri. Užauga 60-70 cm. Dauginamos sėklomis ir svogūnėliais. Tigrinė lelija (Lilium tigrinum) Tigrinės lelijos žiedai oranžiniai, lapai tamsiai žali, pasiskirstę per visą stiebą. Žiedlapiai išmarginti rudomis dėmelėmis. Būna ir pilnaviduriai. Žiedynas susiformavęs stiebo viršuje ir žydi birželio – liepos mėnesį. Užauga 90-120 cm aukščio.
Pradžiuginkite savo namus lelijų žiedais. Kiekvieni namai daug jaukesni ir šiltesni, kai juose yra gyvų gėlių puokštė - tai tarsi atgaiva mūsų akims. Juk gražios gėlės žmogų ramina ir suteikia geros nuotaikos. Pasimerkti lelijas puikus pasirinkimas, nes jos gana ilgai išsilaiko ir nevysta. Jei norite lelijomis džiaugtis ilgiau, galite pasisodinti į vazoną žemaūges lelijas. Žemaūgės lelijos užauga iki 40 cm, todėl bus puiki puokštė, nes neužgoš jūsų palangės ar stalo ilgais stiebais.
|
|
© 2011-2024 mudubudu.lt | Visos teisės saugomos |