Ruduo - tai metas, kai sodas ruošiasi žiemos miegui. Lapai pagelsta ir lauke vis labiau vėsta. Spalis puikus mėnuo, kada saulė buna ypač maloni ir norisi ją mėgautis, kol neatėjo žvarbesnis lapkritis. Spalio mėnesį ištuštėjųsį sodą reikia sutvarkyti ir tinkamai paruošti žiemai. Tai puikus laikas stipriai perkasti dirvą, kad joje susikauptų pakankamai oro ir drėgmės. Sukastos dirvos grėbstyti nereikia, gali gulėti stambūs grumstai, kurie per žiemą sukris ir pasidarys puri žemė. Svarbu žemę kasti kol ji dar pakankamai sausa. Jei kurį laiką buvo lietingi orai, šį darbą geriau atidėkite vėliasniam laikui. Siunkios ir lietaus perminkusios dirvos kasti nerekomenduojama.
|
|
Jei norite pagerinti dirvą mėšlu, galite pabarstyti ant sukastos žemės ir kauptuku pasklaidyti. Tik reikia žinoti, kad dauguma daržovių nemėgsta šviežio mėšlo. Jo nepakelia ypač gumbasvogūniai ir svogūniniai augalai. Geriau dirvą gerinti perpuvusių mėšlu arba specioliomis dirvai skirtomis trąšomis.
Spalio mėnesį jei sode dar liko augančių daržovių iki didesnių šalnų jas būtina nuimti. Dažniausiai daržuose ilgiau užsibūna kopūstai, griežčiai, burokai, salierai ir kitos ropinės daržovės. Mažų šalnų jos nebijo ir gali augti iki didžiųjų šalnų. Vėliau jas reikia išrauti ir padėti vėsiame rūsyje.
Sode nukritusius lapus būtina sugrėbti, pasitaikius tinkamiems orams juos sudeginkite. Ant nukritusių lapų kaupiasi daug kenkėjų ir ligų, kurios atėjus pavasariui gali išplisti sode. Žieminius vaisius nuo medžių skinti patartina spalio viduryje – pabaigoje. Per anksti nuskinti vaisiai greitai pradeda pūti ir džiūti. Laikymui skirti vaisiai dedami vienu sluoksniu ant stelažų, padarytų iš lentų. Jie laikomi vėsioje patalpoje. Kas kiek laiko vaisiai turi būti peržiūrėti, o pradėję gesti naudojami maistui arba išmetami. Taip rūšiuodami, ilgiau išlaikysite derlių.
Spalio mėnesį galima sodinti vaismedžius ir uogakrūmius, tik svarbu paruošti tinkamai dirvą. Jei planuojate šį rudenį sodinti medžius, duobę iškaskite prieš 2 savaites. Kad vaismedžiai geriau ir greičiau prigytų jų šaknys pamerkiamos į molio tyrę. Tai ypač aktualu jei sodinate medelį į lengvą dirvą. Molio tyrė turi būti pakankamai tiršta, kad gerai prikibtų prie šaknų.
|
|
Pasodinto vaismedžio ar uogakrūmio šaknys turi būti gerai apgultos žemių. Taip medelis nenušals žiemos metu ir lengviau prigis. O renkantis vaismedžių veisles, reikėtų orientuotis į netoli, kaimynystėje augančius augalus. Tos pačios veislės augalai geriau apdulkinami ir užaugina geresnį derlių.
Spalio pabaigoje, prieš didžiuosius šalčius, reikia nupjauti rožės ir jas apkloti eglišakiais. Eglišakiais žiemos metu klojami ir kiti augalai, kurie yra jautresni žiemos šalčiams.
Kardelius, jurginus ir kitas svogūnines gėles reikia iškasti. Stiebai nupjaunami ,o svogūnėliai išdžiovinami ir padėdami į sausą vietą. O pipytės iškasamos po pirmųjų šalnų. Žemė ant šakniastiebio paliekama ir nenupurtoma. Antžeminė dalis nupjaunama. Paliekamas tik 10 cm ilgio stiebas. Šakniavaiso džiovinti nereikia. Iškastos pipytės pernešamos į šaltą patalpą ir laimomos per visą žiemą. Tinkamiausia laikymo temperatūra 10-12 laispnių.
Kad sodo žolė gerai praleistų žiemą ir pavasarį būtų graži, paskutinį kartą ją nupjaukite spalio pabaigoje.