Gėlynas pasižymi įvairiaspalvėmis gėlėmis, kurios išauga skirtingų dydžių, sužydi skirtingu metu ir skirtingomis spalvomis. Remiantis visomis gėlių įvairovėmis, sukuriamas gėlynas. Dažniausiai gėlynas formuojamas remiantis augalų aukščiu ir žydėjimo laiku, kad aukštesnės gėlės neužgožtų mažesnių ir visiems užtektų saulės šviesos. Taip pat maišoma tarp žydėjimo laikų, kad vienoms gėlėms nuvytus, sužydėtų kitos ir taip gėlynas nuolat kistų savo spalvų gama.
Rožių priežiūra
Pasaulyje egzistuoja šimtai rožių veislių, jos viena už kita įspūdingesnės ir pranokstančios savo spalvomis, dydžių ir kvapais. Nuo nykštukinių rožių, 30 cm aukščio, aukštų krūmų ar laipiojimo rūšių, kurios gali užaugti iki kelių metrų aukščio visgi rožės vadinamos gėlių karalienėmis. Jei jūs mėgstate šias gėles ir galite skirti šiek savo laiko joms drąsiai galite kurti savo rožių sodą.Tačiau kaip be būtų gaila visų veislių savo sode auginti būtų labai sunku. Tai išrankios ir lepios gėlės, todėl geriausiai pasirinkti tas veislės, kurioms jūsų sode būtų geriausios sąlygos augti.
Gėlių sėjimas ir priežiūra
Kiekviena gėlė ant sėklų pakuotės turi informacinį lapelį, kada rekomenduojama ją sėti ir kokiu atstumu retinti jai sudygus. Tačiau tos informacijos mažokai, nes auginant gėles susiduriame su daigų ištysimu ar silpnu žydėjimu. Be to augdamos keistai deformuojasi ir neatitinka ant pakelio nurodytos nuotraukos. Kad gėlė pasėta augtų, taip kaip jai dera, reikia sekti ne tik drėgmės kiekį, bet ir temperatūrą. Dauguma daigų dygti pradeda kai žemė įšyla iki 18 laipsnių, vėliau norint, kad daigai neperaugtų ir teisingai formuotų lapelius, jas reikia laikyti vėsesnėje temperatūroje. Šiltai dygusios, bet vėsiai augusios gėlės būna tvirtesnės ir sveikesnės. Daigams reikia daug šviesos, todėl jei turite verandą ar įstiklintą balkoną, ten ir laikykite daigelius dienos metu.
Labai staigus temperatūrų svyravimas taip pat kenkia daigams, todėl tenka sekti, kad daigai jaustųsi patogiai. Per tankiai augantys daigai, ypač lobelijos, tabakas, petunijos, gvazdikai ir leukonijos, dažnai suserga "juodąja kojele" ir žūva.
Daigai į lysvę ar gėlyną perkeliami, kai lauke baigiasi pavasarinės šalnos. Gėles, kurios nebijo šalnų galima sodinti jau gegužės pradžioje.
Pavasario gėlės
Po žiemos visi laukiame pirmųjų žiedų, kurie papuoštų mūsų sodą. Pavasarinių gėlių, kurios savo žiedai džiugina ir žadina pavasarį yra daug. Dauguma jų nužydėjusios išnyksta ir užleidžia vasaros žiedams vietą. Dėl šios unikalios savybės pavasarines gėles galime auginti kartu su kitais augalais. Jie neužgožia savo augimo vieta ir nekonkuruoja su kitais augalais. Tiesiog nužydėjus užleidžia vietą kitiems.
Gėlynas pagal senolius
Jau senais laikais nebuvo namo ar sodybos, kuriame nesipuikuotų gėlių darželis. Jis ir buvo visos sodybos puošmena, gėlių darželiuose buvo kuo įvairesnių gėlių. Bet dauguma jų buvo sodinama ne tik dėl grožio bet ir dėl naudos. Augalai buvo naudojami garnyrams, arbatoms, grožiui ar buičiai. Visad prieš langus augdavo dievmedis, nes jo kvapo bijodavo musės, todėl palikus pravirus langus nepriskisdavo musių. Kiekvieną sodybą puošdavo bijūnų gėles, pasak senolių jos baimė vydavo lauk.
Neapseita ir be levandos, ji puikiai tiko kvepinti patalams ar rūbams, bet ir buvo tikima, kad neša laime. Jas džiovindavo ir nešdavo į pirtis, nes jų kvapas puikiai atpalaiduodavo po sunkios darbo dienos.
Kaip džiovinti gėles
Visą vasarą mus džiuginančias gėles galime sudžiovinti. Džiovintas gėles galima daug kur panaudoti ir žiemos vakarais pasidžiaugti taip išsiilgtos vasaros dalimi.
Yra keli būdai, kaip sudžiovinti gėles. Džiovinimo būdas priklauso nuo to, kaip jas norėsite panaudoti. Daugybę gėlių ir žolių galima sudžiovinti pakabinus sausame ore taip, kad jos išlaikytų savo formą ir žavesį. Nepriklausomai nuo rūšies reikia pašalinti visus lapus, tada rasti patalpą ar vietą, kurioje yra gana tamsu ir yra puiki ventiliacija.
Balkone augančios gėlės
Sukurkite savo balkone mažyte savo augalų oazė, kur galėsite ramiai gerti arbata ir grožėtis augalų teikiama energija. Kiekvienas augalas turi savo energija ir kvapų galia, todėl rinkitės tik jums patinkančius. Juk augalų paskirtis džiuginti jus, todėl dėmesį atkreipkite netik į žiedų puošnumą, bet ir jų skleidžiamus kvapus. Kad tiek laistydami, tiek sėdėdami balkone jaustumeisi tarsi natūralioje gamtoje.
Daugiametės gėlės
Tulpės
Vienos pirmųjų vasarą sužydusių gėlių yra tulpės. Jų gausa yra sparčiai paplitusi ir tikriausiai nerasite gėlių darželio be šios gėlės. Tulpių žiedų įvairovė taip pat nepaprastai gausi, todėl nuo ankstyvųjų iki vėlyvųjų veislių galima papuošti įvairiausias kiemo ar sodo vietas. Tulpės gali augti tiesiog pievelės viduryje ar daržo pašonėje, sudarydamos nedidelius krūmelius. Joms nužydėjus jos nukerpamos prie pat žemės ir jų it nebūtų.
Dėl šios savybės tulpes labai patogu derinti gėlynuose su kitoms vėliau žydinčiomis gėlėmis. Mums įprastos tulpių veislės yra daugiametės, raudoni žiedai raudonuoti gali keletą metų ir duoti gražius žiedynus. Tačiau yra veislių, kurios mėgsta būti persodinamos į kitas vietas. Kad žiedynai būtų gausesni ir gražus, liepos mėnesį iškaskite tulpių svogūnėlius ir padėkite džiūti, o rudenį pasodinkite į naujas vietas.
Kaip dauginti rožės
Kai gaunate dovanų rožę ir jei ji tinkamai nuskinta ir geros būklės, ją galimą pasilikti ilgam laikui. Jums reikia nupjauti viršūnę ir palikti tik du paskutinius lapus. Rožės koto galą nupjaukite aštriu peiliu įstrižai ir įbeskite į bulvę. Tokį paruoštą daigelį, galite užkasti į žemę ir apdengti plastikiniu indu, kad augalai netrūktų drėgmės. Rožė įsišaknys , o bulvė supus. Taip pradės augti puikus rožės krūmas.