Svogūninės daržovės paplitusios visame pasaulyje ir vertinamos kiekvienoje virtuvėje. Jos turi netik subtilų skonį, bet gydomųjų savybių. Česnakas vertinamas, kaip puikus antibiotikas nuo peršalimo ligų ir žarnyno. Svogūnai, taip pat neatsiejama mūsų mitybos dalis. Svogūninės daržovės gausiai auginamos kiekviename sode, kaip būtiniausia daržovė. Visos svogūninės daržovės išsiskiria stipriu kvapu, todėl sode yra puikus pagalbininkas nuo kenkėjų.
Ropiniai svogūnai
Ropiniai svogūnai vieni labiausiai naudojami, nes jie tinka ir prie mėsos, žuvies, daržovių patiekalų. Taip naudojami ir medicinoje, kaip priemonė padedanti varyti šlapimą. Vartojama skrandžio bei žarnyno tonusui ir sekrecijai pagerinti. Ropiniai svogūnai tai daržovė, kuria gali valgyti ištisus metus. Pirmomis dygimo savaitėmis valgomi svogūno laiškai, vėliau svogūno galva, kuri puikiai išsilaiko per žiemą.
Poreikiai: Mėgsta saulėtas vietas. Puikiai auga puriose, laidžiose dirvose. Nemėgsta didelės drėgmės. Puikiai pakelia šalnas.
Auginimas: Svogūnus užsiauginti lengviausias būnas parduotuvėje nusipirkti sodinukus. Jas prie sodinant pamirkyti kalio permanganato tirpale. Derlius: Derlius imamas nuolat, kol galvutės nesusiformavusios, valgomi laiškai. Kai laiškai nuvysta metas rauti derliu. Dažniausiai derlius imamas rugpjūčio mėnesį.
Žieminių svogūnų vartojami tik laiškai. Sėjami jie į atvirą dirvą rugpjūčio mėnesį eilėmis. Palikti reikėtų 10 cm atstumus vienas nuo kito.
Laiškiniai svogūnai
Laiškiniai svogūnai nesubrangina ropinės galvutės, tik turi sustorėjusį stiebą. Laiškinis svogūnas vartojamas kartu su laiškais, kaip prieskoninė daržovė. Svogūnų laiškuose gausu vitaminų ir mineralinių medžiagų. Puikiai tinka salotoms gardinti ar pakepinti.
Poreikiai: Mėgsta saulėtas vietas. Puikiai auga puriose, laidžiose dirvose. Nemėgsta didelės drėgmės.
Auginimas: Sėklos sėjamos tiesiai į dirvą balandžio mėnesį. Sudygus pasėlis retinamas. Jei norite sulaukti ankstyvo derliaus, sėkite į šiltnamį.
Derlius: Nuimamas gegužės – birželio mėnesį, kai susiformuoja sveiki ir gražūs laiškai.
Porai
Porai auginami, beveik kiekviename sode. Gausiai paplitę visame pasaulyje ir puikiai auga mūsų kraštuose. Porai vitaminų gausa lenkia svogūnus ir yra švelnesnio skonio, bet priežiūros reikalauja, kur kas, daugiau nei svogūnai. Porai auga gana ilgai, todėl reikalinga ir didesnė priežiūra.
Poreikiai: Auga tik saulėtose vietose. Dirva turi būti puri ir šilta, palaikanti drėgmę, bet ne šlapia.
Auginimas: Kadangi porai auga labai ilgai juos sėti reikia jau balandžio mėnesį indeliuose ir laikyti ant palangės. Gegužės mėnesyje pasodinti į dirvą 10x 15 cm atstumu. Porus nuolat reikia apkasti žemė, kad porų baltoji šaknies dalis būtų po žeme.
Derlius: Nuimamas rugpjūčio mėnesį.