Kūdikis jau įsčiose mokosi bendrauti su mama ir pažinti jį supančią aplinką. Gimęs kūdikis jau suvokia, kad yra ne tik mama, bet ir kiti žmonės. Dažniausiai gimus kūdikiui, jį supa suaugę žmonės, todėl jis mokosi bendrauti su jais. Šis bendravimas yra nepaprastai svarbus, nes jis formuoja socialinio elgesio modelį. Kūdikis turi įgimtą sugebėjimą skirti veido bruožus. Dviejų savaičių vaikas jau skiria savo mamos veido bruožus.
3 savaičių vaikas jau stengiasi pamėgdžioti, kai kurias veido išraiškas. Jei mama jam šypsosi, jis taip pat bando šypsotis, jei suraukia kaktą - bando atkartoti.
Vaiko emocijas suprasti sunku, nes jis nemoka pasakyti, kas jį tenkina ar liūdina. Net jei aiškiai matome vaiko emociją, mes negalime tiksliai nustatyti, kokia šios emocijos priežastis. Jeigu mama išeina iš kambario, vaikas pradeda verkti. Tikslią priežastį nurodyti sunku, verkti gali iš meilės, pykčio ar baimės. Vaikas bendraudamas patiria įvairių emocijų, kurios formuoja jo tolimesnę raidą.
0-6 mėn. Pirmaisiais gyvenimo mėnesiais kūdikėliai dažnai išsigąsta maudomi, kai su juo atliekami staigūs judesiai. Bet daugumą vaikų naujos patirtys labiau domina, nei baugina. Norėdamisupažindinti vaiką su jį supančia aplinka, darykite tai iš lėto.
Kūdikis turi daug priežasčių blogai jaustis. Jis verkia iš alkio, šalčio, ar kitų dirgiklių. Todėl verkdamas rodo savo nepasitenkinimą. Jei patikrinus visus dirgiklius, vaikas nenurimsta - vadinasi jam kažką skauda. Todėl būtina reaguoti į vaiko verkimą.
Džiaugsmą, šypseną ir juoką vaikas sąmoningai demonstruoti pradeda tik nuo šešių savaičių. Vaikas mielai šypsosi mamai ar tėčiui. Yra patenkintas, kai yra myluojamas, ridenamas nuo šono ant šono, kai su juo kalbamasi. 4-5 mėn. vaikas jau moka juoktis, kai jam tikrai smagu.
|
|
6-12 mėn.Daugelis vaikų verkia jau daug mažiau, vien dėl to, kad virškinimo sistema tampa stabilesnė ir ne taip vargina pilvuko skausmai. Tokio amžiaus vaiką daug labiau domina jį supanti aplinka, todėl ne taip reaguoja į nedidelius skausmus. Bet jei vaikui pradeda kaltis dantukai, jis tikrai bus irzlus.
8 mėn. Vaikas daug dažniau šypsosi, jis aktyviau bendrauja su suaugusiais. Domisi viskuo, ką tik randa, ir patirti įspūdžiai tampa vis įdomesni. Šiuo metu vaikas visas emocijas ir įspūdžius sugeria į save. Todėl tėveliams reikėtų nepersistengti, rodant vaikui kuo daugiau daiktų, nuo didelių įspūdžių gali sutrikti miego kokybė.
Baimės jausmas atsiranda nuo 7mėn. it stipriausias būna 11-18mėn., po to - silpnėja.
Nuo 12 mėn. vaikas verkia iš jo atėmus mėgstamą žaislą, kai neatsižvelgiama į jo poreikius ar planus. Pavyzdžiui, guldomas į lovą, kai jis dar nenori miego. Gali pasireikšti pykčio priepuoliai. Taip vaikas sako savo nuomonę, kad nori būtent tai. Suaugę gali atsisėsti ir pasikalbėti, ko vaikas nori. Bandyti tartis, kad pasiektų savo tikslus. Vaikas to daryti dar nemoka, todėl savo derybas pradeda nuo verkimo ar pykčio.
Nuo metų vaikas jau džiaugiasi ir tais dalykai, kuriuos jis atliko pats: surinko žaislus, nuėjo ant puoduko ar nusiplovė rankas. Jei dar yra paskatinamas tėvų, jis labai didžiuojasi savimi. Džiaugsmą demonstruoja bendraudamas, žaisdamas ar klausydamas muzikos.
Kodėl vaikas verkia
Vaiko verksmas, tai bendravimas su tėvais, kuomet vaikas pasako kada jam yra negerai. Tėvų užduotis reaguoti į vaiko verkimą ir jį nuraminti, pašalinus verkimo priežastis.
Verkia, nes skauda. Verkimas būna aštrus ir daugiau primena rėkimą. Jei jis greitai nenurimsta, vadinasi vaikučiui kažką skaudą. Kai kuriuos skausmo šaltinius galima nustatyti iš vaiko elgesio. Jei vaikas tiesia, vėliau suriečia kojytes, palietus pilvelį jis būna kietas ir vaikas dar labiau pyksta, tikriausiai tai pilvo spazmai. Tačiau nuo pilvuko pūtimo vaiko verkimas nebūna pastovus, jis nurimsta ir vėl pradeda vergti. Jei vaikui pučia pilvuką ir maitinate savo pienu, keiskite mytyba.
Kai vaikas verkia vėliau nurimsta tik ant rankų, tiksliau užmiega, pabudės vėl verkia,sunkiau valgo, zyzeną ir tai trunka visą dieną, galima įtarti ligą. Ausų uždegimas, gerklytės skausmas – tai požymiai, kad kūdikas gali skirgti. Kad nustatytumėte ar vaikučiui neskauda ausyčių galite paspausti lengvai ausytę. Vaiko ausyse kremzlės dar silpnos, todėl greitai sureguojama į skausmą. Bet kokiu atvėju jei vaikas verkia ilgiau nei porą valandų ir nepavyksta surasti priežasties, kreipkitės į medikus.
Šlapias. Kūdikis kniurksi, maistosi, vėliau pradeda verkti. Toks verkimas nėra skardus ir tikriausiai sako, kad jam šalpia, nepatogu, šalta.
Vaikas gali būti neramus ir jei jaučia diskonforta nuo nugaroje susiraukšlėjusių rubų, kurie gali spausti. Taip pat jei ilgai gulima vienoje padėtyje. Net miegant, jei mažylis darosi neramus paguldykite jį ant kito šono. Juk ir patys miegodami dažnai keičiate pozas, o kūdikiai, kurį laiką to daryti nemoka.
Alkanas mažylis, kuris prašosi mamos pieno. Tai vienas iš dažniausių verkimų, kurie pasitaiko, kai vaikas yra alkanas. Pajutės algį vaikas iš neramaus gali greit paleisti visą balsą. Dauguma mažylių valgo kas tris valandas, bet gali išbūti ilgesnį ar trumpesnį laiko tarpą. Bet svarbiausia neleisti vaikui išsiverkti, tuomet įsiaudrinusį mažylį bus sunku nuraminti, kurį laiką jis gali atsisakys valgyti, nes tuo metu bus supykęs.
Jei lauke karšta nepamirškite pasiūlyti vaikui virinto vandenuko. Virintas vandenukas taip pat padeda kovoti su užsitesusia kūdikių gelta. Dažniausiai, tai būna nuo mamos pienuko ir jei mažyliui gelta užtrunka ilgesnį laiką nei 10 dienų, pasiūlykite vandenuko.
Nori dėmesio. Nuo menėsio atsiranda poreikis bendrauti ir jis didėja vaikui augant. Jei jam gulėti nuobodu jis tuoj pat ima prašyti dėmesio. Išpradžių gulėdamas pašūkauja, bando kalbinti, vėliau vis suzyzena ir tik jei ilgesnį laiką mama nereaguoja, pravirksta. Kad mažylis būti ramesnis, keiskite nuolat vietas. Atsargiai paguldykite ant lovos, kad galėtų stebėti kaip atliekate namų ruošos darbus. Virtuvėje galite paguldyti ant gultuko. Mažylis nuolat seks jus akimis, analizuodamas ką veikia mama ir ilgiau pabus ne ant rankų.
Kūdikiai lengvai įsigąsta staigių judesių, garsų ar kitų žmonių. Toks verkimas būna staigus su krūptelėjimu ir skardus.
Ir aišku kiekvienas vaikas būna irzlus ir piktas prieš miegą. Neišsimiegojąs mažylis visuomet bus piktas, kartais per daug energingas ir nesugebantis nurimti, atsipalaiduoti. Todėl miegas labai svarbus tiek kūdikiams, tiek vaikams. Juk sako miegodami vaikai auga.
Vaikas be priežasties niekomet nevergs. Vangus vaikas taip pat yra rimtos ligos priežastis
Mokomės tarti R
Vaikams iki pirmos klasės būtina išmokti tarsi visus mūsų kalbai būdingus garsus.Vienas sunkiausių garsų, kuriuos vaikai mokosi tarti yra R raidelė. Kad vaikas išmoktų tarti R raidę turime jam padėti.
Kad vaikui būtų lengviau mokintis tarsti R raidę, treniruokites kartu atsisedę prieš veidrodį. Veidrodyje vaikas matys ne tik jūsų liežuvio padėti burnoje, bet ir savo. Prieš veidrodį lengviau pamatyti, kur daroma klaida.
Sunkesnių garsų tarimui padeda ir atmintį lavinantys žaidimai. Todėl vaikams svarbu žaisti tokius žaidimus, kaip surask skirtumus. Įsiminti paslėptus daigtus ir pan.
Jei vaikas mažesnis galite prieš mokydami tarti R garsą, susipažinti su šia raidele. Ją nupiešti, spalvinti, apklijuoti blyzgučiai ar kitaip papuošti. Raides galima su kuo nors sutapatinti, taip R raidėlė pats mielesnė, padidės motyvacija ją naudoti žodžiuose, nepakeičiant lengvesnėmis raidėmis.
Sunkesniems garsams tarti logopedai atlieka artikuliacinę mankštą, kuri padeda pasiruošti ir R tarimui. Ši mankšta atliekama taip:
Pakeliamas ir nuleidžiamas apatinis žandikaulis. Po to judinamas į šonus.
Iškiškite platų liežuvį, jį kelkite į viršų ir uždenkite viršutinę lūpą.
Garsiai virpinkite lūpas, kaip prunkščia arklys.
Liežuviu aplaižykite viršutinius dantis. Liežuvį pakelkite prie viršutinių dantukų, vėliau nuleiskite prie apatinių. Liežuvį stipriai priglauskite prie gomurio.
iškiškite platų liežuvį ir tvirtai prispauskite prie viršutinės lūpos ją uždengdami. Stipriai pūskite orą. Virpėdama lūpa suvirpina ir liežuvį.
Reikėtų būti atidiems. Kai vaiko kalbos aparatas dar nėra susiformaves, gali R raidę pradėti tarti taip, kad virpės ne liežuvio galas, o minkštasis gomurys ar liežuvėlis. Todėl jei išgirsite, kad garsas tariamas neįprastai, vaikui pasakykite, kad R garsą tarti mokosi netaisiklingai.
Panašūs straipsniai: