Miegas yra neatsiejamas nuo mūsų gyvenimo, jo trūkumas gali sukelti rimtas sveikatos problemas. Todėl yra daug rekomendacijų, kaip gerinti miegą, kaip laikytis miego režimo ir paklusti organizmui. Miego metu suaugęs žmogus atstato visas organizmo funkcijas, o vaikai - dar ir auga bei bręsta. Taigi suaugusio ir vaiko miegas yra skirtingas. Iš esmės mūsų miegas priklauso nuo nervų sistemos. Nesubrendusi vaikų nervų sistema byloja apie didelius miego skirtumus tarp kūdikio, vaiko ir suaugusio žmogaus.
Paprastai vaikai per pirmuosius mėnesius savaime susidėlioja savo miegojimo ritmą, bet dauguma vaikų linkę jį susidėlioti nepaisant nakties ar dienos. Toks ritmas labai apsunkina tėvų dienotvarkę. Vaiką galima išmokyti paklusti įprastam miego ritmui. Norint padėti vaikui tinkamai sureguliuoti miego režimą reikia žinoti tam tikras gaires, kuriomis galėtumėte vadovautis. Išmokus keletą paprastų taisyklių ir įdiegus reguliarų miego režimą, jūsų gyvenimas taps daug paprastesnis.
Pirmoji taisyklė: išanalizuoti rekomendacines lenteles apie vaikų miego valandas ir laiką. Nors kiekvieno vaiko miegas yra individualus dalykas, bet tarp to individualumo yra tik nedidelis skirtumas, todėl lentelės bendram orientavimuisi labai tinka.
Lentelėje pateiktos paros miego valandos, nes vaikų miego ir būdravimo režimas priklauso nuo jų amžiaus.
iki 3 mėnesių kūdikiai miega 16-18 val.
4-5 mėnesių kūdikiai miega 14-15 val.
6-12 mėnesių 13 val.
1-4 metų 12 val.
5-6 metų 11-12 val.
7-9 metų 10-11 val.
10-13 metų 9-10 val.
14-16 metų 9 val.
Dienos miegas rekomenduojamas visiems vaikams, tik nuo 5 metų galima svarstyti, ar jūsų vaikui tikrai dienos miegas yra reikalingas. Jei vaikas išbūna iki vakaro ir su juo galima susikalbėti, jis nebūna irzlus, vakare anksčiau užmiega, tuomet viskas puiku.
Ar vaikui trūksta miego galima spręsti iš vaiko elgesio. Nekontroliuojamas elgesys ir emocijos dažniausiai byloja apie miego trukumą.
Naujagimių miegas
Tai tarpsnis, kai kūdikėliai miega daugiausiai. Tikriausiai taip suformuota gamtos, kad mamos bent pirmąsias savaites galėtų atgauti jėgas po gimdymo. Tačiau jų miegas gali trukti nuo kelių minučių iki kelių valandų. Paprastai miegas ir būdravimo ritmas sinchroniškai ir nepertraukiamai sukasi, todėl naujagimiai dažnai pabunda nakties metu ir kalbina mamytę.
Keli faktai apie miegą.
1. Maitinami krūtimi vaikai miega trumpiau, dažniausiai kas 2-3 val. nubusdami. Jei maitinami mišinuku, nakties miego laikas pailgėja iki 3-4 val.
2. Miego metu vaikai gali judėti, juoktis, rodyti grimasas, bet jų miegas yra visavertis.
3. Kūdikio svarbiausia miego fazė yra pirmosios 15-20 min., vėliau vaikas įminga ir kurį laiką garsų negirdi. Nors smegenys fiksuoja šviesos blyksnius ir foninį garsą, bet miego kokybei pakenkti gali tik vyresniame amžiuje. Paprastai naujagimius foninis garsas veikia raminamai, ypač jei jis buvo toks kaip nėštumo metu.
4. Kūdikis ir vaikas gali numigti 5-10 min. ir jų nervų sistema tokį miegą užfiksuoja kaip įvykusį. Todėl norint turėti ilgesnį dienos ar nakties miegą, venkite trumpų miegelių.
5. Miego ritmą gali sutrikdyti liga, raidos etapai, dideli įspūdžiai. Mažo vaiko nepastovus miegas yra natūralus, tik 50% vaikų nuo 6 mėnesių gali išmiegoti visą naktį. Visi kiti sėkmingai keliasi prašydami dėmesio ar pagalbos užmigti. Dažnai ir dviejų metų vaikai naktį keliasi, ypač jei yra maitinami krūtimi. Kūdikiams normalu nakties metu pabusti iki 6 kartų. Su alkiu tai retai susiję, prabudimų skaičių mažina miegojimas kartu su vaiku. Pats netinkamiausias būdas atpratinti nuo kėlimosi naktį - duoti vaikui išsirėkti.
Patogios rekomendacijos tėvams
1. Dienos metu stenkitės kūdikį dažniau migdyti lovytėje, o ne lauke. Miegojimas vėžimėlyje patogus, bet nuolatinis sūpavimas sukelia tam tikrą priklausomybę. Tuomet vaikus stumdyti tenka ir nakties metu. Dar vienas šio migdymo privalumas, kad turite progą pailsėti ir numigti ar atsigauti nuo darbų. Kūdikį vežkite į lauką, kai bus jo būdravimo laikas, tuomet ir jis galės tyrinėti gamtą ir patirti daugiau nuotykių.
2. Jei vaikas linkęs nubusti praėjus 30 min., kelias dienas pabudėkite prie lovytės, vos tik bus matyti pirmieji prabudimo ženklai, paglostykite, uždenkite ausytę ranka, palaikykite rankytę. Taip vaikas pereis iš vienos miego fazės į kitą. Miegoti yra išmokstama, todėl po kelių dienų mažylis miegos daug ilgiau.
3. Miego tradicijos ir miego mantros.
Kūdikius ir vaikus teigiamai veikia miego ritualai. Jie yra švelnūs, mieli ir raminantys. Tai vaikų laikas, kai iš tėvų gali pasiimti ramią valandą sau. Miego ritualai paprastai užtrunka 40-60 min. ir jie yra sudaryti iš tam tikrų veiksmų sekos. Ramus žaidimas, knygelių vartymas, pasaka, pokalbis tamsoje, palaikymas už rankos, masažas. Kiekviena šeima pati susikuria miego ritualą, kuris yra jai priimtinas. Išskyrus tą atvejį, kai įjungiamas televizorius ar kompiuteris ir vaikas žiūri kol užmiega. Šis ritualas daugiau žalingas ir visai nenaudingas vaiko raidai.
Dienos miego ritualas turi būti trumpas. Pakanka vienos pasakos ir buvimo šalia. Tam tikra veiksmų seka vaikams tampa ritualu: papietavimas, rankų plovimas, nusirengimas, atsigulimas.
4. Miego ritualams naudojamos miego mantros, pvz. žaisliukai, kurie paduodami tik prieš miegą, paklodės, ta pati dainelė ar pasakėlė. Miego mantromis tampa tie daiktai ar kalba, kuri kartojama nuolatos ir yra naudojama tik miegui. Net ir malda prieš miegą gali būti tam tikra miego mantra.
5. Jei iki miego likus 2 val. išjungsite visus prietaisus, vaikai užmigs greičiau ir miegos ramiau nakties metu. Ramesniam miegui ir greitesniam užmigimui įtakos turi ir vaiko biologiniai poreikiai. Jei dienos metu pakankamai pabuvo lauke, nepervargo ir nekamavo stresas, tuomet jie užmiega greičiau. Sunkiai migdosi pervargę vaikai.
6. Jei kūdikis nubunda nakties metu ir būdrauja, pasistenkite dieną būdravimo laiką pratęsti, atsižvelgdami į vaiko amžių. Iki 6 mėnesių mažylis turi būti žindomas nakties metu kas 2-3 val. Didėjant amžiui - ilgėja nakties miego valandų.
7. Jei kūdikis dažnai nubunda ir būna neramus, neskubėkite duoti pienelio, ypač jei nepraėjo atitinkamas valandų skaičius. Pamėginkite nuraminti paglostymu, tyliu kalbėjimu ar panešiojimu. Kūdikius labai ramina ausytės pridengimas ranka, tai jiems asocijuojasi su buvimu mamos pilvelyje.
8. Nuolat jausdami mamą šalia, vaikai miega ramiau. Nakties metu mažas vaikas gali miegoti kartu su mama. Taip mamos geriau pailsi ir vaikai miega ramiau.
9. Jei nuo 6 mėnesių vaikas nakties metu vis dar keliasi kelis kartus valgyti ir godžiai geria, galime daryti išvadą, kad dienos metu tinkamai nepavalgė. Žmogaus organizmas taip sutvertas, kad per parą turi gauti atitinkamą kalorijų kiekį. Kai į mažiuko valgiaraštį įtraukiamas kietasis maistas, natūraliai per dieną jis turi surinkti tą kalorijų kiekį. Tuomet nebūna poreikio keltis naktį arba sumažėja pabudimų skaičius iki 1-2 kartų.
10. Nuo 1 metų amžiaus dauguma vaikų dienos metu miega tik vieną kartą. Dienos miego poreikis išlieka iki 5 ar net 8 metų. Jei vaikas sunkiai užmiega dienos metu, pabandykite migdyti ne 13 val., o 14 val. Dienos miego laikas gali būti iki valandos. Penkiamečio organizmas jau linkęs ilgiau išbūti be miego, todėl tyrimais nustatyta, kad vaiko aktyvumas labiausiai sumažėja būtent 14 val.
Paprastai stabilus miegas prasideda nuo 3 iki 6 metų. Tai ramybės etapas, kai vaikas išmiega visą naktį ir miega dienos metu. Nuo 6 metų vaikų miegas kinta, atsiranda miego baimės, suintensyvėja sapnai, kartais pasireiškia vaikščiojimai per miegus. Dažniausiai pasikeitęs miegas yra dėl intensyvesnės veiklos, pirmos klasės ir naujo gyvenimo ritmo. Vaikai į mokyklą eina tarsi į sunkų darbą, ten patiria nuolatinę įtampą ir stresą, juk mokytoja bet kada gali paklausti ir įvertinti, o kur tarpusavio elgesio modeliai. Tai išties sunkus darbas, todėl miegas sutrinka. Jautriems vaikams rekomenduojama po pamokų pamiegoti valandą, atsijungti nuo įtampos ir jokiu būdu nereikia vežti vaiko iš vieno darbo į kitą. Būrelius ir popamokinę veiklą reikia gerai pasverti, atsižvelgiant kiek jūsų vaikas gali.
Paaugliai taip pat susiduria su miego problemomis, didžiausias jų priešas - neišmiegotos miego valandos. Kiekvienam žmogui reikalingas tam tikras miego valandų skaičius. Paaugliai turėtų išmiegoti net 9 valandas, o jie vakarais linkę užsisėdėti ir tuomet ryte pabusti į mokyklą yra labai sunku. Nustatyta, kad didelis procentas paauglių aktyvus tampa tik apie 10 val. Taigi pirmosios pamokos nebūna tiek įsisavinamos, kiek galėtų būti, jeigu miegas truktų pakankamą valandų skaičių. Nemažai pasaulio mokyklų paaugliams pamokas pradeda būtent 9-10 val., nes juos paguldyti vakarais tinkamu metu yra labai sunku. Miego trūkumas lemia elgesio problemas, padidėjusį jautrumą, sunkesnį susikaupimą ir žalingus įpročius, pvz. vartojant energetinius gėrimus.
Kiti straipsniai:
|
|
Kūdikių ir vaikų miegas
Miegas yra neatsiejamas nuo mūsų gyvenimo, jo trūkumas gali sukelti rimtas sveikatos problemas. Todėl yra daug rekomendacijų, kaip gerinti miegą, kaip laikytis miego režimo ir paklusti organizmui. Miego metu suaugęs žmogus atstato visas organizmo funkcijas, o vaikai - dar ir auga bei bręsta... |
Brolių ir seserų draugystė
Brolius ir seseris sieja tik kraujo ryšys, o realybėje tai yra visiškai skirtingos asmenybės. Kiekvienas jų turi savo temperamentą, savo individualų skonį ir supratimą apie jį supantį pasaulį. Todėl dažnai gyvenant po vienu stogu kyla tarpusavio bendravimo trukdžių... |
|
|
Vaikų intelektas
Žmogaus intelektas formuojasi nuo pirmųjų gyvenimo dienų. Pirmaisiais gyvenimo metais protas tobulėja nepastoviai, permainingai, o antrojo ikimokyklinio periodo pusėje vaiko protas tampa labai panašus į tą, koks bus vėliau, sulaukus mokyklinio amžiaus... |
Kūdikio sugebėjimas bendrauti
Kūdikis turi įgimtą sugebėjimą skirti veido bruožus. Dviejų savaičių vaikas jau skiria savo mamos veido bruožus. 3 savaičių vaikas jau stengiasi pamėgdžioti, kai kurias veido išraiškas. Šypseną vaikas sąmoningai demonstruoti pradeda tik nuo šešių savaičių.. |
|
|
Žaidimų svarba vaiko raidoje
Žaidimų svarba vaiko raidai yra labai didelė ir būtina. Žaisdami vaikai mokosi daug dalykų, kuriuos jis pritaikys gyvenime.Vaiko žaidimai atspindi vaiko raidą, todėl jie kinta kartu su vaiku. Dviejų metų vaikas mieliau stebės, kaip žaidžia kiti vaikai... |
Prieraišumo jausmas
Nuo 6 mėn. vaikas stipriai prisiriša prie juo besirūpinančių žmonių. Prieraišumo jausmas yra įgimtas ir būtinas vaiko raidos formavimuisi. Pasitikėjimo jausmas, gimęs šeimos rate, tampa kertiniu akmeniu tolimesnei vaiko asmenybės plėtotei... |