Vaiko medžiagų apykaita ir mityba
Sparčiai augančio vaiko organizmas suvartoja daug energijos, kuri yra sueikvojama net jiems ramiai sėdint. Ląstelių atsinaujinimui organizmas suvartoja daug maisto atsargų. Didelis vaikų judrumas reikalauja papildomos energijos. Todėl labai svarbus yra subalansuotas vaiko mitybos racionas ir režimas.
Nesilaikant pagrindinių taisyklių vaiko sveikata ir augimas gali sutrikti.
Vaiko žarnyno gleivinė yra labai gerai išsivysčiusi, bet pakankamai jautri, todėl vaikų organizmas daug greičiau sureaguoja į netinkamą mitybą. Dažniausi netinkamo maitinimo simptomai būna užkietėję viduriai.
Intensyvaus augimo laikotarpiu vaiko organizme dažnai pradeda trūkti kai kurių medžiagų. Organizmas jautriai reaguoja į vykstančius pakitimus, todėl kiekvieno vaiko apetitas yra individualus. Vieni valgo tik mėsą, kiti tik daržoves ar nori tam tikro produkto. Tai rodo, kad vaiko augimas spartėja ir jam trūksta tam tikrų maisto medžiagų.
Rūpinantis vaiko mityba, svarbu atkreipti dėmesį į tai, kad vaikas tam tikrus maisto produktus valgo arba ne, ne dėl „kaprizų“, o dėl organizmo vidinių poreikių. Būkite lankstūs vaiko norams ir raskite balansą tarp vaiko norų ir to, kas sveika. Vaikas labai nori nesveikų maisto produktų, kurie jam yra daugiau žalingi, nei naudingi. Bet tokių norų tenkinimas yra tėvų atsakomybės stoka. Nesveikų maisto produktų namuose turėtų būti labai nedaug arba išviso jų galėtų nebūti. Tėvai vaikams yra pavyzdys, todėl negalite reikalauti iš vaiko to, ko nesugebate daryti patys.
Dažnai didesni reikalavimai turi būti keliami patiems tėvams, nes jų pareiga rūpintis tinkama vaiko mityba ir režimu. Svarbu laikytis rekomenduojamų normų, kurios sudarytos remiantis įvairiais tyrimais. Nesilaikant normų vaikui galite išugdyti žalingus valgymo įpročius, o su jais ir sveikatos sutrikimus.
Jeigu vaikas nustoja valgyti, sutrikdoma medžiagų apykaita. Dažnai patys tėvai verčia vaiką valgyti, valgymo metu jį kritikuodami ar sukeldami nemalonius jausmus. Pastebėję, kad vaikas visai atsisako valgyti, praneškite gydytojai.
Kūdikių maitinimo lenteles mamos gauna jau ligoninėje arba pas šeimos gydytoją. Rekomendacijų vyresnių vaikų maitinimui praktiškai nėra. Literatūroje galima rasti tik sveiko maisto piramidę, kuri yra pakankamai sudėtinga.
|
|
Geriausia vaiko mitybos vieta yra darželis. Kiekvieną dieną yra sudaromas vaikų maitinimo meniu. Perskaitę jį, bandykite tuos pačius patiekalus pasigaminti ir namuose. Taip sutaupysite laiko ieškodami tinkamų produktų. Dažniausiai rytais vaikams ruošiama košė su pienu, sumuštinis su sviestu arba sūriu ir arbata, priešpiečiams - sausainis su gėrimu. Pietums siūlomi du patiekalai: pirmasis - tai daržovių sriuba su duona, antrasis - mėsos ar žuvies patiekalai, dažniausiai maltinukas. garnyras (bulvių ar kruopų košė) ir daržovės. Kuo vaikas mažesnis, tuo dažniau siūlomos raugintos, troškintos arba virtos daržovės.
Vakarienei vaikai valgo patiekalus iš varškės arba blynus. Visi produktai yra tarpusavyje suderinti, turintys pakankamai baltymų ir kaloringi.
Vaiko mityboje beveik nėra keptų produktų, nes jie sunkiai virškinami. Jei vaikui maistą paruošite visuomet tuo pačiu laiku, organizmas geriau pasisavins naudingas medžiagas. Jeigu vaiko dėmesys sutelktas žaidimui, ramiai paprašykite vaiką atsisėsti prie stalo ir valgyti kartu su šeimos nariais.
Svarbiausi patarimai tėvams:
1. Susidaryti savaitės meniu, kad visos savaitės maistas būtų pakankamai įvairus.
2. Maisto produktus pasiruošti iš vakaro.
3. Atsikelti anksčiau ir pasiruošti pusryčiams bei pietums, susidėti į šaldytuvą.
4. Išsirinkti vieną savaitės dieną pasimėgauti nesveiku maistu: išgerti kokakolos ar limonado su pica.
5.Neduoti vaikams juodos arba žalios arbatos, nes jos trukdo organizmui pasisavinti geležį. Geriausiai tinka arbatos, skirtos vaikams, bet jose yra įvairių žolelių, todėl padauginti nereikėtų. Reikėtų vengti ir sulčių, nes nuo per didelio kiekio gali atsirasti alergija, paleisti vidurius, pakenkti dantims, vietoj sulčių geriau pasiūlykite kompoto, kisieliaus. Tačiau idealiausias gėrimas vaikams - natūralus vanduo.
Porcijų dydžių gidas 2-8 metų vaikams
Grūdai.
Pusė kiekio turėtų būti nesmulkinti
|
80-140 g per dieną
|
1 gabalėlis duonos
5 krekeriai, ½ puodelio virtų grūdų, makaronų arba ryžių. Tinka valgyti pusryčiams.
|
Daržovės
|
1-1,5 puodelio per dieną
|
Skirtingų spalvų daržovės
|
Pieno produktai
|
2-2,5 puodelio per dieną
|
30 g tarkuoto sūrio, 1 puodelis pieno.
|
Baltymai
|
50-100 g per dieną
|
30 g mėsos, paukštienos ar žuvies. ¼ puodelis pupų, 20 g sėklų, vienas kiaušinis.
|
Riebalai ir aliejus
|
3-4 šaukšteliai per dieną
|
Sviestas, margarinas, aliejus, avokadas, majonezas ar riebi mėsa.
|
Saldumynai/cukrus
|
6 šaukšteliai per dieną
|
Netinka saldumynai su dažikliais ir kitomis cheminėmis medžiagomis.
|
Gaminame vaikams
Jautienos kepsniukas su daržovėmis
Jautienos kepsniukui reikės
200 g. jautienos (geriau pirkti gryną jautienos nugarinę, tokioje mėsoje mažiau riebalų ir daugiau naudingų medžiagų)
Nedidelės riekės moliūgo
pusė svogūno galvos
Vienos didesnės morkos
2 kiaušinių
Pusė stiklinės džiūvėsėlių
Gaminimas :
Jautieną gerai išvirkite, kad mėsa būtų minkštesnė prieš virdami valandą palaikykite šaltame vandenyje. Daržovės supjaustykite kubeliais ir pakepinkite, kol suminkštės. Išvirtą mėsą ir daržovės susmulkinkite virtuvinių kombainų iki vientisos masės. Į masę sudėkite kiaušinius ir džiūvėsėlius, suformuokite kepsniukus ir kepkite keptuvėje. Kad tiksliai išpjautumėte apvalę formą panaudokite stiklinę.
Kepsniuką patiekite su pure bulvių koše, virtais kiaušiniais ir morkomis. Krabo rankytės padarytos iš pomidorų.
Keptų obuolių ir bananų košė su kviečių gemalais.
Labai puikus ir skanus patiekalas, kurį valgys kiekvienas vaikas. Jei ryte skubate į darbą, košę galima pasidaryti iš vakaro ir padėti į šaldytuvą, o ryte tik pašildyti.
Reikės:
4 obuolių
1 banano
saujos mirkytų razinų
riekės moliūgo
2 šaukštų kviečių gemalų
2 šaukštelių medaus
Gaminimo eiga
Obuolių odelę subadome šakute, kad obuoliai nesusproginėtų. Juos dedame į 150 laipsnių įkaitintą orkaite ir kepame apie 15 min. Tada ant tos pačios skardos sudedame bananą ( su visa žieve) ir moliūgo riekę. Pakepame dar 10 min. Banano žievė pajuoduos, bet viduje bananas bus minkštas ir skanus. Kai viskas iškeps, nulupkite žieveles, supjaustykite kubeliais ir sudėkite į dubenį ir apibarstykite razinomis. Viską sutrinkite smulkintuvu. Į tyrelė įdėkite kviečių gemalų (jie gelsvos spalvos ir vaikas jų nepastebės, bet gaus daug vitaminų). Pagardinkite medumi ir patiekite.
Spanguolių kisielius
Pirktiniuose kisieliuose pridėta, daug dažiklių ir to ko mūsų vaikams visai nereikia, bet namuose virtas kisielius yra sveikas ir naudingas produktas.
Reikės
1l vandens
pora saujų spanguolių
2 šaukštų krakmolo (išeis ne visai tirštas)
cukraus
Kad kisielius būtų tirštas krakmolą reikia dėti į šalta vandenį. Jei vaikas mėgsta tirštą kisielių krakmolo galite dėti daugiau. Toliau viską sudėti į puodą ir virti kol sutirštės.
Pastaba: spanguolės virdamos sproginėja, todėl būtinai uždengti puodą.
Varškėčiai su moliūgais
Šie varškėtukai tiesiog tirpsta burnoje, todėl daugumai vaikų patiks. Mėnulio forma išgaunama pjaustant su stiklinė arba stikliuku.
Reikės:
Varškėtukams
1 pakelio varškės
1 šaukšt. cukraus
žiubsnelis druskos
pusė arbatinio šaukštuko vanilės miltelių
1 riekės moliūgų
pusė stiklinės miltų
2 kiaušiniai
Padažui:
4 šaukštų grietinės
50 g sviesto
cukraus pagal skonį.
Sutarkuokite moliūgo riekę. Įtarkius sudedame visus produktus ir gerai išmaišome. Masė turėtų gautis tiršta. Jei skystoka įdėkite daugiau miltų.
Įkaitinkite keptuvę ir po šaukštą suformuokite blynelius. Kad varškėtukai gražiai apskrustų dažnai vartykite.
padažui paruošti reikia nedideliame puode ištirpinti sviestą ir sudėti grietinę su cukrumi. Gerai išmaišykite ir užpilkite ant varškėtukų. Varškėtukus galite skaninti uogomis, uogiene ar paprasta grietine.
Moliūgų ir vaisių kokteilis
Vaikai mėgsta kokteilius, todėl šis bruožas puikus būdas prisidėti prie vaikų sveikos mitybos.
Jums reikės:
Moliūgo riekės
1 banano
Gerai prinokusio ananaso riekės
1 obuolio
Pieno arba sulčių
1 šaukšto medaus
Viską reikia gerai sumalti virtuviniu kombainu ir patiekti. Svarbu, kad kokteilis nebūtų labai tirštas. Tuomet mažieji gali atsisakyti jį gerti. Vaikams svarbu padaryti pirmąjį gerą įspūdį, nes vėliau gali būti sunku įkalbėti net paragauti.