Ugdant vaikų kūrybiškumą, svarbu leisti vaikui atrasti, kas nauja, netikėta, kitaip. Vaikams labiausiai patinka veiklos, kuriose jie gali išlaisvinti savo vaizduotę, pedagogas tik skatina originalumą bei unikalią vaiko saviraišką. Jei tikslas lavinti kūrybiškumo gebėjimus, svarbu pateikti vieną iš trijų klausimų: ką daryti? su kuo daryti? kaip daryti? Į vieną klausimą atsako ir parodo pedagogas arba tėveliai, į kitus du - turi atsakyti pats vaikas.
Piešimas su tirpia kava
Nuostabus darbelis lavinti smulkiajai motorikai. Pirmasis etapas: vaikas turi nupiešti figūrėlę ir ją iškirpti. Tuomet sušlapinamas popieriaus lapas storu teptuku. Paguldoma iškirpta figūra ir barstoma tirpia kava. Kava ištirpsta ir nudažo popieriaus lapą, mažais taškeliais.
Augaliniai dažai
Vasarą, kai žiedų gausa yra labai didelė, galima pasigaminti skystus dažus, kurie džiūstant keičia spalvą. Jums reikia prisirinkti skirtingų spalvų žiedlapių, lapelių ir kiekvieną spalvą sutrinti akmenuku ir perkošti per sietelį. Taip išgausite natūralias spalvas, su kuriomis galime piešti ant popieriaus lapo. Įdomu tai, kad dažams džiūstant keičiasi spalva.
Kaštonų kirmėlė
Suveriami kaštonai, tarp jų užvyniojama vielutė, kuri simbolizuos kojytes. Tuomet priklijuoti reikia akytes ir nosį. Kaštonai veriasi labai sunkiai ir vaikai patys to padaryti nesugebės, bent ikimokyklinukai. Todėl kaštonus išlanksto pradurkite stambai adata arba paduokite suvertą.
Miltų vaivorykštė
Skaičiuoti spalvas, pastebėti vaivorykštės seką.
Jums reikės 7 puodelių, miltų, vandens ir dažų. Išgauti geras spalvas galima naudojant kiaušiniams skirtus dažus arba tampomą popierių. Į miltus įpilame dažų ir vandens tiek, kad konsistencija būtų panaši į jogurto. Tuomet imkite lėkštę ar indelį ir leiskite vaikui su šaukštu semti spalvas ir pilti, kaip nori. Dėl tirštos konsistencijos spalvos sunkiai tarpusavyje maišosi, todėl net pilant viena ant kitos, jos išlieka. Galima paimti pagaliuką ir perbraukti, kol vaikui jo efektas patiks. Tik vaikams rūpės sumaišyti viską, todėl stabdykite ir padarykite nuotrauką. O ji daroma taip: paimamas popieriaus lapas ir paguldomas ant visų spalvų. Gražiai nuimkite ir padžiaukite. Tuomet vaikas gali maišyti toliau. O paveiksliukas ant popieriaus lapo sustings ir bus galima iškirpti, pripiešti.
Traukinys
Vaikui reikia duoti kartono įvairaus storio ir skirtingų paviršių. Nupiešti piešinuką, kaip atrodo traukinys ir leisti jam konstruoti. Jis tyrinėja ir matuoja akimis, kuri detalė tinka, kuri per didelė. Jums reikia tik stebėti procesą padėti atpjauti norimą dydį ir suklijuoti karštais klijais taip, kaip vaikas nori. Šis tyrinėjimas ugdo vaiko erdvinį suvokimą, matymą ir derinimą skirtingų formų. Kol dirba vaiko galite klausti, kokiu greičių traukinys važiuos, kiek jis ratų turi, ar jam reikės vagono. Kurio maršrutu jis pirmiausiai leisis ir kiek veš keleivių.
Vaško paveikslai
sutrupiname smulkiai vaškines kreideles ir duodame vaikui barstyti ant popieriaus lapo. Tegul spalvas barsto kaip patinka. Tuomet paimkite kepimo popierių, patieskite ir išlyginkite su lygintuvu. Vaškas ištirps ir pasklis po popieriaus lapą. Kai sustings galima drožinėti su šakute ar pagaliuku. Piešti tai ką mato.
Spalvotos manų kruopos
(Skaičiuoti spalvas, linijų kiekį)
Jums reikės manų kruopų ir spalvotų kreidelių. Sutarkuokite kreideles ir sumaišykite su namų kruopomis. Pasigaminkite keletą spalvų ir sudėkite į patogius indelius. Vaikui duokite stiklinį indą, kuris užsisuktų, bei šaukštelį. Reikia parodyti kaip po mažų pilti namas, kad spalvos nesusilietų ir leisti vaikams tai atlikti patiems. Vaikai nuo 4 metų drąsiai tai gali atlikti vieni, be didesnės tikimybės, jog manų kruopos atsidurs ant žemės.
Spalvoti ryžiai
Žaisti su spalvomis vaikams yra labai smagu, spalvų įvairovė traukia dėmesį ir sukelia tam tikrus jausmus. Žaisti ir mokytis spalvų būtina ir smagu, tačiau spalvos mus veikia įvairiomis emocijomis, todėl būnant nuolat tarp gausybės spalvų ir žaislų vaikai gali pavargti. Ryžiai nudažomi maistiniais dažais. Jų pilkite vos du lašiukus ir gerai išmaišykite.
Spalvų paletė gamtoje
Vasaros metu gamtoje gali rasti įvairiausių spalvų, todėl nepaprastai įdomu buvo pasiimti flomasterius ir rasti tas spalvas žiedeliuose, lapeliuose, šakelėse. Taip pat galima mokytis matematikos, skaičiuoti kiekį, stebėti atspalvius.
Konstravimas
(geometrinių figūrų pastebėjimas, erdvinio mąstymo ugdymas)
Kūrybinės dirbtuvės iš pagaliukų ir plastilino. Vaikams pakanka tik parodyti kaip daryti ir leisti jiems, kurti. Jei nesiseka padėti, kad smalsumas ir džiaugsmas skatintų juos kurti. Darbeliai kuriuose leidžiame vaikams patiems kurti ir ugdyti savo kūrybą yra labai svarbūs ir akcentuojami vaiko ugdymo procese.
Miestas
Žaidimui paruošti reikia 6 ar daugiau popieriaus lapo, kuris užims miesto plotą. Tuomet įvairiausio ilgio juostelių, kurie bus keliai – kalneliai. Dar reikia sankryžų ir posūkių. Taip pat juostelių iš kurių padaryti galima būtų namelius. Ir aišku vaiko fantazijos. Jums tik karpyti ir piešti, o vaikas tegul sako, kaip jo miestas turės atrodyti.
Tapymas pagal Vivaldžio metų laiką: „Pavasaris“.
Kalbant ir mokant apie pavasarį, laiką, valandas – labai gerai paleisti vaikams Vivaldžio pavasario melodiją ir paprašyti tapyti taip kaip jaučia, girdi muziką, rankyte mojuoti, taškyti pagal muzikos ritmą. Tuomet iškerpa pagal trafaretą skritulį ir pasidaro laikrodį.
Konstruoti iš tualetinio popieriaus kartono. Iš šios dažnai išmetamos dalies galima sukurti įvairiausių statinių. Statinių aukštį galima pamatuoti, palyginti, kuris didesnis ar mažesnis.
Spalvotos putos
Jums reikia ekologišką indų ploviklį arba šampūną skirta vaikams, išplakti su truputėliu vandens. Plakama mikseriu, tuomet putos bus standžios ir smagiau žaisti. Į baltas putas įdedame kelis lašiukus maistinių dažų ir išmaišome. Taip galime pasigaminti daug spalvų ir leisti vaikams kepti spalvotus putų tortus.
S